Anasayfa Kurumsal Hizmetlerimiz Ürünlerimiz Yukleme Kampanyalar İletişim
21 güvenlik tüyosu ile internete korunun!
İnternette kurban olmak istemiyorsanız, bu 21 tüyoya kulak vermenizde yarar var!

1. 'Gerilla psikolojisi' Siber suçların, teknik yollarla çözülebilen teknik bir sorundan ibaret olduğunu düşünmeyin. Bir güvenlik duvarı ve antivirüs yazılımı bilgisayarınızı korusa bile kişisel bilgileriniz güvende değildir.

2. Suç ortağı olmayın Evde çalışıp haftada 500 dolar kazanmak kulağa çok hoş gelebilir. Fakat spammer'lar çaldıkları parayı elektronik ortamda şüphe çekmeyen kişiler yoluyla hırsızlara geri yolluyorlar. Size yaptırılan iş ise kara para aklamak oluyor. Kulağa fazlasıyla iyi gelen bu tarz tekliflere inanmadan önce bir kez daha düşünün.

3. Güçlü bir şifre seçin

4. E-postalarınızı bölün Facebook, Twitter, haber grupları, forumlar, alışveriş siteleri ve banka işlemleri için tek bir e-posta adresi kullanmak yerine farklı e-posta adresleri kullanın. En azından sosyal aktiviteleriniz ile parasal işleriniz için farklı e-posta adresleri kullanmalısınız.

5. Herkese açık ağlara dikkat edin Parasal işlemlerinizi hiç bir zaman örneğin internet kafeler gibi ortak ağlarda yapmayın. Sadece kendiniz kurduğunuz veya güvendiğiniz bir ağda kişisel ve finansal bilgilerinizi paylaşın.

6. Sanallaştırın Güvenliğinden aşırı derecede kaygılananlar, sanallaştırmayı kullanabilir. Bir sanal PC oluşturarak, internette işinizi hallettikten sonra bu sanal PC'yi varsa bulaşmış virüslerle beraber silebilirsiniz.

7. Sahte internet mağazalarını tanıyın Hacker'lar bazen, şık, resmi ve güvenli gibi görünen internet mağazalarıyla kullanıcıları kandırıp kredi kartı bilgilerini çalmaya çalışıyorlar. Bu siteleri tanımak için bazı işaretlere dikkat etmeniz gerekiyor.
 
8. Facebook'a dikkat edin Sosyal ağlarda güvenlik konusunda teknik ve insani olarak iki önemli alan mevcut. Teknik güvenlik, profil ayarlarınızı doğru şekilde yapmanız olarak tanımlanabilir. Teknik olarak ne kadar güvenlik ayarlarınız doğru da olsa, size söylenen her şeye inanmamalı, gerçek hayatta cevap vermeyeceğiniz sorulara internette de cevap vermemelisiniz.

9. Sahte indirmelere dikkat edin StarCraft II yayınlandığı gün, güvenlik şirketleri aslında virüs olan fakat oyunun kendisi sanılan birçok indirme yapıldığını açıklamıştı.
Michael Jackson'ın öldüğü gün de sanatçının son anlarının bulunduğu iddia edilen bir video internette türemişti. Tabiki bu 'video' da zararlı yazılımlar içeriyordu.

10. Banka kartı değil, kredi kartı kullanın Banka kartınızın detaylarını internette girmeyin, bunun yerine kredi kartınızı kullanın.

11. Hisse senedi yalanları Talep etmediğiniz halde size gönderilen hisse senedi tüyolarına inanmayın. Bu kişiler muhtemelen elinde bir çok senede sahiptir ve kurbanları (ve siz) hisse aldıkları zaman fiyat yukarı tırmanır. Ve arından dolandırıcılar satış yaptıklarında elinizde kalan malesef bir hiç olur...

12. Sahte markalara dikkat 'En iyi' markaların ürünlerini açık artırmaya çıkardığını iddia eden dolandırcı alışveriş sitelerine karşı uyanık olun.
13. Şüphelerinize kulak verin Bir online mağaza size şüpheli geldiyse, örneğin bir
WHOIS araması yaparak onu kontrol edebilirsiniz. www.whois.net web sitesini ziyaret edin ve şüphe duyduğunuz sitenin kime ait olduğunu inceleyin.

14. 'PC'nizde virüs var' yalanları Sahte güvenlik uzmanları, bilgisayarınızda bir virüs bulduğunu iddia edebilir. Temizleme yolunu da sunan bu sahte uzmanlar, sizden yaptığınız ödeme karşılığında virüsü sileceğini vadederler.

15. Eski tarayıcılardan kurtulun Hala çok eski bir tarayıcı sürümü kullanıyorsanız ondan hemen kurtulmalısınız. İnternet'ten tam kapasite yarlanmaya engel olması dışında Google ve YouTube da artık bu tarayıcıları desteklemiyor, üstelik eski tarayıcı güvenlik açıklarıyla dolup taşıyor. Bu nedenle biraz da kendinizi düşünün ve daha yeni bir tarayıcı kullanın.

16. Bruce Schneier'a kulak verin Güvenlik uzmanı Bruce Schneier, güvenlik konusunda virüslerden ulusal güvenliğe birçok konuda tavsiyeler veriyor.

17. Firewall günlüklerini kontrol edin Firewall'lar, reddetikleri aktarımları kayda alırlar. Bu kayıtları inceleyin. Örneğin aynı IP adresinden size sıkça ping atılıyorsa veya bir port'tan dışarıya çok fazla aktarım yapılıyorsa bu bir virüsün habercisi olabilir.

18. Gereksiz hizmetleri kaldırın Daha fazla çalışan program, gizliliğiniz konusunda daha büyük risk demektir. Bu konuda biraz acımasız olun. Kullanmadığınız programları ve hizmetleri kaldırın veya pasif hale getirin. Bu, hacker'ların PC'nize ulaşmakta kullanabileceği yolları azaltarak onların işini zorlaştıracaktır.

19. Dosya paylaşımında çok dikkatli olun Dosya paylaşım programlarını kullanıyorsanız, güvenlik konusunda endişelerinizi en üst seviyede tutmalısınız. Bir dosya indirdiğinizde, mümkünse önce sanal bir ortamda çalıştırarak güvenli olup olmadığını denetleyin.

20. Yazılımlarınızı güncelleyin Yeni Windows sürümleri ve programların çoğu kendi kendini otomatik olarak güncelliyor. Fakat yine de güncelleştirmeyi elle çalıştırmanız, otomatik güncellemelerin çalıştığından emin olmanız gereklidir. Küçük uygulamaları kendiniz güncellemeniz gerekebilir, bu nedenle güncelleştirmeler için yapımcılarının web sitesini ziyaret etmelisiniz.

21. URL'leri kendiniz girin E-posta ile gelen internet adreslerini kullanmayın, ve bankanızın web sitesini Google'da aratmayın. Google, kullanıcı bilgilerinizi çalmak isteyen dolandırıcılar tarafından bazı yöntemlerle kandırılabilir ve sahte siteler üst sıralara getirilebilir. Bu nedenle önemli internet adreslerini kendiniz girmeye dikkat edin.


 
Destek  ile ilgili diğer haberler
Güvenli şifre oluşturma yöntemleri ...
Destek Haber

Haberler
Donanım
Yazılım
Logo
Destek
Web
Copyright © 2013 | Her hakkı saklıdır. designed & developed by TREDEAL.com